Ergonomia stanowiska pracy. 5 rzeczy, które wdrożysz w 5 minut.

stanowisko pracy

Ergonomia stanowiska pracy ma na celu stworzenie pracownikowi takich warunków do wykonywania zadań, aby zapewnić mu jak największy komfort i pozwolić na efektywne działanie.

Ponieważ każdego dnia w pracy spędzamy przynajmniej osiem godzin, warto zorganizować sobie takie miejsce pracy, które pozwoli nam działać jak najskuteczniej, nie obciążając przy tym zdrowia. Na co zatem zwracać uwagę? Oto prosty poradnik, który w 5 krokach podpowie, jakie praktyki warto tutaj wdrożyć.

1. Wygodne, dobrze wyregulowane krzesło

Jeżeli wykonujemy pracę siedzącą, niewłaściwa pozycja może skutkować bólem karku i pleców, a nawet chorobami kręgosłupa. Dlatego podstawą jest tutaj wygodne krzesło, dobrze wyprofilowane i gwarantujące komfortową pozycję ciała oraz pełną swobodę ruchów. Powinno posiadać też regulację wysokości siedziska, wysokości oparcia i pochylenia oparcia, a także podłokietniki.

2. Odpowiednio duże biurko

Musi być ono na tyle szerokie i głębokie, by dało się na nim zorganizować swoje stanowisko pracy. A zatem nie tylko ustawić wszystkie sprzęty w odpowiedniej odległości, ale i zostawić miejsce na akcesoria biurowe i bieżące dokumenty.

3. Prawidłowa odległość od komputera

Monitor powinien być ustawiony w odległości 40-75 cm od naszych oczu i znajdować się na odpowiedniej dla nich wysokości. Dzięki temu nie będziemy nadmiernie obciążać wzorku i karku. Co więcej, po każdej godzinie pracy przy komputerze należy zrobić sobie 5-minutową przerwę i odejść od biurka, aby rozluźnić mięśnie.

4. Ułożenie rąk

Ponieważ przez większość dnia zmuszeni jesteśmy pozostawać w tej samej pozycji, musi być ona jak najbardziej naturalna. Dlatego wysokość biurka, krzesła i podłokietników należy dopasować tak, aby zapewnić sobie swobodne położenie rąk przy klawiaturze, z jednoczesnym zachowaniem kąta prostego między ramieniem i przedramieniem.

5. Ułożenie nóg

Tutaj nieoceniony okaże się podnóżek – ustawiony pod odpowiednim kątem pozwoli na płaskie, spoczynkowe ułożenie stóp, odciążając nogi i zapewniając nam komfort siedzenia.