Lider czy manager? Sprawdź, kim jesteś!

lider czy manager

Ciągła potrzeba parcia do przodu, bycia o krok chociaż lepszym od konkurencji, nieustannego doskonalenia swoich kompetencji, rozliczania się z projektów, wyników, celów – wszystko to sprawia, że szanse przetrwania mają dziś tylko najsilniejsi.

Nie sposób wyobrazić sobie projektu, który nie byłby sprawnie zarządzany. Choćby udział brali w nim najlepsi specjaliści, zawsze niezbędna jest osoba, która będzie nimi kierować. Która rozdzieli zadania, zapanuje nad kryzysami, będzie pilnować terminów, współpracy w grupie, panujących w niej relacji. Zarządzanie ludźmi nie jest jednak sztuką łatwą – wymaga szeregu kompetencji, których nie sposób zgłębić choćby i w najlepszych szkołach. Zajmować się tym może lider bądź manager – a Ty, którym typem jesteś?

Zrób sobie rachunek sumienia

Weź na warsztat kilka zdań, przypasuj je do własnej osoby i odpowiadaj na nie „prawda”, „nieprawda” bądź „czasami”. Zaczynamy:

Jesteś otwarty na nowe pomysły, nawet jeśli nie są Twoje, to chętnie je wdrażasz. Zawsze doceniasz pracę innych ludzi. Nieustannie szukasz metod zmniejszenia kosztów i zwiększenia zysków w firmie. Czerpiesz satysfakcję ze swojej pracy. Nie masz nic przeciwko nadgodzinom, wliczasz je w swój czas pracy. Doszkalasz się, czytając branżowe pisma. Nawet, jeśli kogoś nie lubisz, zachowujesz się fair. Jeżeli masz wątpliwości, nie obstajesz przy swoim, ale jesteś skłonny przyznać rację innym. Pomagasz innym bez względu na to, czy będziesz coś z tego miał. Nakładasz na ludzi wyłącznie takie zadania, jakie są w stanie wykonać. Jeśli podejmujesz złą decyzję, bierzesz na siebie jej konsekwencje. Potrafisz słuchać innych. Lojalność i etyka to dla Ciebie podstawa. Nawet, jeśli nie lubisz krytyki, to liczysz się z nią.

Im częściej odpowiedziałeś „prawda”, tym większe Twoje zdolności przywódcze. Jeżeli zrobiłeś tak mniej niż połowę razy, warto, abyś zastanowił się nad powodem. Oczywiście, każdy manager ma do wykonania poważne zadania: planuje, motywuje, organizuje, działa. Ale tylko lider ma zdolności przywódcze, dzięki którym tworzy wizje, ustala kierunki i inspiruje innych.